ROSJA | Prezydent Putin gościł na Kremlu przedstawicieli branży CNG

Rosja. Spotkanie prezydenta Putina z przedstawicielami branży CNG na Kremlu
Fot. Rosja. Spotkanie prezydenta Putina z przedstawicielami branży CNG na Kremlu Źródło: kremlin.ru

We wtorek, 14 maja 2013 roku, Władimir Putin gościł na Kremlu przedstawicieli rosyjskiej branży CNG. Spotkanie było podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć w zakresie wykorzystania CNG do zasilania pojazdów oraz stanowiło punkt wyjścia do przyspieszenia dalszych działań. Prezydent Rosji zwrócił uwagę, że wzrost ilości pojazdów zasilanych metanem to globalny trend, za którym musi podążać państwo. Tym bardziej, że jego wykorzystanie to szansa na zwiększenie konkurencyjności rosyjskiej gospodarki oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zgromadzeni na sali przedstawiciele zapewniali o przygotowywanych inwestycjach w tym sektorze. Rosneft planuje budową 1.000 stacji CNG, zaś Gazprom w tym roku otworzy 17 nowych stacji CNG.

Rosja. Goście spotkania na Kremlu - od prawej - doradca prezydenta ds. gazu ziemnego, minister energetyki i minister transportu
Fot. Rosja. Goście spotkania na Kremlu – od prawej – doradca prezydenta ds. gazu ziemnego, minister energetyki i minister transportu Źródło: kremlin.ru

Wprowadzeniem do spotkania branży CNG na Kremlu było podpisanie przez premiera Rosji, Dmitrija Miedviedieva, rozporządzenia o wymogu inwestowania w autobusy komunikacji miejskiej zasilanych gazem. Połowa wszystkich nowo kupowanych autobusów musi być napędzana CNG, LNG lub LPG. Stanowi to kolejny krok dla rozwinięcia tego typu ekologicznego transportu, który bardzo dynamicznie rozwijał się w zeszłym roku.  Łączne dofinansowanie z budżetu federalnego na zakup takich pojazdów wyniosło 3,5 bln rubli (112 mln dolarów).

Bez wątpienia poniedziałkowe rozporządzenie premiera Rosji pozytywnie wpłynęło na atmosferę spotkanie branży CNG i LNG dzień później na Kremlu. W otwierającym je przemówieniu prezydent Putin wyraźnie podkreślał ekonomiczne i ekologiczne korzyści wynikające z wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Stwierdził, że Rosja nie może pozostawać obojętna wobec globalnego trendu, tym bardziej że jest czwartym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie w przypadku sektora trasportu. Wykorzystanie CNG do zasilania rosyjskiego transportu może przyczynić się do redukcji szkodliwych związków nawet o 3 razy!

Kolejnym istotnym faktem jest pozycja Rosji na globalnym rynku gazu ziemnego, który w dużo szerszym stopniu powinien być wykorzystywany jako paliwo dla transportu. Tym bardziej, że spotyka się on z coraz większym zainteresowaniem właścicieli pojazdów dostawczych, ciężarowych, komunikacji miejskiej, a także transportu kolejowego i wodnego. Za warunek udanego wprowadzenia metanu dla nowych odbiorców wskazał konieczność prowadzenia właściwego podejścia do klienta. W tym celu mają zostać opracowane nowe programy wsparcia dla inwestorów, którzy będą chcieli wykorzystywać metan do zasilania swoich flot pojazdów.

Rosja. Goście spotkania na Kremlu - od prawej - mer Moskwy oraz prezes Rosnieftu
Fot. Rosja. Goście spotkania na Kremlu – od prawej – mer Moskwy oraz prezes Rosnieftu Źródło: kremlin.ru

Prezydent Putin nakreślił także niezbędne kroki po stronie państwa. Pierwszym z nich jest przyjazne prawo, gwarantujące prostotę prowadzenia nowych inwestycji przy zapewnieniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Kolejnym posunięciem będzie zapewnienie dostępu do kupna nowoczesnych pojazdów zasilanych metanem. Związane z tym jest również stworzenie sieci profesjonalnych warsztatów zajmujących się serwisowaniem pojazdów CNG.  Wszystko dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, zarówno po stronie eksploatacji pojazdów, jak i infrastruktury tankującej.

W podsumowaniu prezydent zwrócił uwagę na konieczność przyspieszenia prac przy wdrażaniu przedstawionych rozwiązań legislacyjnych i finansowych. Pierwsze efekty są już dostrzegalne m.in. w inicjatywach Rosnieftu. Obecnie w Rosji funkcjonuje ok. 200 stacji CNG, zaś po drogach porusza się 86.000 pojazdów zasilanych gazem ziemnym.