WARSZAWA | 19 śmieciarek na CNG marki Scania jeździ już dla MPO!

Jedna z 15 śmieciarek Scania CNG w barwach MPO Warszawa
Fot. Jedna z 15 śmieciarek Scania CNG w barwach MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

W MPO Warszawa zakończył się właśnie pierwszy etap dostawy nowych śmieciarek marki Scania zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Od kwietnia 2013 roku 19 ekologicznych i oszczędnych gazowych pojazdów komunalnych porusza się po stołecznych ulicach. Pierwsze wrażenie w kontakcie z pojazdami jest bardzo pozytywne – pojazdy są ciche, ładnie pomalowane, a przede wszystkim – z rury wydobywa się wyłącznie para wodna, a nie sadza jak ma to miejsce w przypadku Diesli. Zapraszamy do obejrzenia rozbudowanej galerii zdjęć.

Tankowanie CNG do nowej śmieciarki Scania należącej do MPO Warszawa
Fot. Tankowanie CNG do nowej śmieciarki Scania należącej do MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Dostawa 15 śmieciarek zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) marki Scania to owoc rozstrzygniętego w zeszłym roku przetargu na zakup 27 nowych bezpylnych pojazdów usług komunalnych zasilanych metanem. Na początku do MPO Warszawa trafiło 19 takich pojazdów, które już od kilku tygodni poruszają się po stołecznych ulicach.

Pojazdy zostały wyposażone w lekkie, kompozytowe zbiorniki na CNG
Fot. Pojazdy zostały wyposażone w lekkie, kompozytowe zbiorniki na CNG Źródło: cng.auto.pl

Pojazdy tankują się na ogólnodostępnej stacji CNG w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego. Zdjęcia jednej z dostarczonych maszyn wykonaliśmy podczas tankowania gazu. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że każdorazowo pojazd jest tankowany ok. 70 – 90 m3 gazu. Na przejechanie 100 kilometrów w warunkach miejskich (jazda oraz zbieranie odpadów) potrzebuje ok. 80 m3 CNG. Podobny pojazd z silnikiem Diesla dla realizacji tego zadania potrzebuje ok. 50 litrów oleju napędowego.

Każda z 15 gazowych śmieciarek została pokryta nowy, 'ekologicznym' malowaniem MPO Warszawa
Fot. Każda z 15 gazowych śmieciarek została pokryta nowy, 'ekologicznym' malowaniem MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Nowe śmieciarki Scania zasilane CNG to ogromny krok w kierunku lepszego standardu życia mieszkańców Warszawy. Wykorzystaniu metanu do zasilania pojazdu przyniosło wymierną redukcję emisji szkodliwych spalin, szczególnie kancerogennych cząstek stałych (sadzy). Flota pojazdów usług komunalnych na CNG to standard w wielu europejskich stolicach – Berlinie, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Pradze czy Sztkoholmie.

Pojazd są tankowane codziennie, jednorazowo zazwyczaj tankowane jest ok. 70 - 90 m3 CNG
Fot. Pojazd są tankowane codziennie, jednorazowo zazwyczaj tankowane jest ok. 70 – 90 m3 CNG Źródło: cng.auto.pl

Ponadto nowe śmieciarki są dużo cichsze od aut zasilanych olejem napędowym, co ma niezwykle duże znaczenie w gęstej zabudowie mieszkaniowej. Dzięki temu możliwa jest zbiórka odpadów nawet we wczesnych godzinach porannych, nieprzeszkadzająca śpiącym mieszkańcom.

Dzięki dużej wydajności stacji CNG pojazdy są tankowane szybko i sprawnie
Fot. Dzięki dużej wydajności stacji CNG pojazdy są tankowane szybko i sprawnie Źródło: cng.auto.pl

Obecnie czekamy na dostawę pozostałych 12 nowych gazowych śmieciarek oraz oficjalne oddanie do użytku nowych pojazdów. O tym fakcie z pewnością poinformujemy Państwa na łamach Portalu cng.auto.pl

Mercedes Econic NGT firmy BYŚ - pierwsza gazowa śmieciarka w stolicy
Fot. Mercedes Econic NGT firmy BYŚ – pierwsza gazowa śmieciarka w stolicy Źródło: cng.auto.pl

Warto również przypomnieć, że od nowe śmieciarki marka Scania to nie pierwsze tego typu pojazdy na ulicach Warszawy. Pionierem w tej dziedzinie była firma BYŚ, która już w 2009 roku zakupiła śmieciarkę Mercedes Econic NGT.

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , ,