Gazprom przestawił założenia programu wdrażającego CNG w Rosji

Rosja. Nowa stacja CNG należąca do Gazpromu w Samarze
Fot. Rosja. Nowa stacja CNG należąca do Gazpromu w Samarze Źródło: cng.auto.pl

Gazprom Gazomotornoye Toplivo, spółka celowa Gazpromu do sprzedaży CNG w Rosji, przedstawił ostateczną wersję czteroletniego programu, którego efektem ma być zwiększenie udziału gazu ziemnego jako paliwa w Federacji Rosyjskiej.

Powołana pod koniec 2012 roku spółka celowa Gazprom Gazomotornoye Toplivo, przedstawiła w tym miesiącu ostateczną wersję programu wdrażającego CNG w Federacji Rosyjskiej. Realizację programu zaplanowano na lata 2014-17. Gazprom chce przeznaczyć na niego miliard rubli (ok. 100 mln PLN). W efekcie programu ma zarówno wzrosnąć liczba pojazdów napędzanych gazem jak i liczba stacji CNG. Trwa już budowa 21 nowych stacji CNG, zaś nad 18 następnymi trwają prace projektowe. Rozważana jest budowa 23 obiektów tankowania CNG w różnych regionach kraju.

Jak zapewniają władze Gazpromu, paliwo gazowe ma nie tylko napędzać samochody, ale również pojazdy specjalne, a także jednostki pływające. W przypadku klasycznych aut planowany jest wzrost ilości pojazdów CNG w wymiarze 50 nowych aut zasilanych metanem na 1 stację tankowania gazu ziemnego.

Obecnie w 58 regionach Federacji Rosyjskiej działa 246 stacji CNG. Z czego do grupy Gazpromu należy 210 obiektów tankowania metanem.

W 2012 roku na rosyjskich stacjach CNG sprzedano 390 mln m3 gazu ziemnego. To o 28,4 milionów metrów sześciennych więcej niż w 2011 (wzrost o 7,2%). Rosyjska flota pojazdów zasilanych gazem ziemnym to ok. 90.000 pojazdów. 4,6 proc. z nich należy do Gazpromu.

Gazprom ponadto aktywnie włącza się w organizację ogólnoeuropejskich projektów promujących ideę wykorzystania CNG jako paliwa do zasilania pojazdów. W 2012 roku wspólnie z firmą E.ON. Ruhrgas zorganizował europejski przejazd konwoju pojazdów zasilanych CNG i LNG który przebiegł przez Rosję, Białoruś, Polskę, Czeską Republikę, Niemcy, Francję, Holandię oraz Belgię. Polskę w czasie rajdu reprezentowały Portal cng.auto.pl , Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz firma MB-Poznań.

Źródło:
  • gazprom, wnp
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , ,