LNG PROM. Pierwszy prom pasażerski na gaz LNG wyruszył w rejs po Bałtyku

Prom pasażerki Viking zasilany ekologicznym LNG (skroplonym gazem ziemnym)
Fot.Prom pasażerki Viking zasilany ekologicznym LNG (skroplonym gazem ziemnym) Źródło: Viking Lines

Pierwszy na świecie duży statek pasażerski zasilany skroplonym gazem ziemnym LNG wyruszył w poniedziałek ze Sztokholmu w inauguracyjny rejs do fińskiego Turku. Mogący pomieścić 2,8 tys. pasażerów statek M/S Viking Grace to najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim. Według zapewnień przewoźnika promowego, firmy Viking Line, dzięki wykorzystaniu gazu LNG jednostka praktycznie nie emituje siarki, a emisja tlenków azotu jest mniejsza o 80-90 proc. w porównaniu z tradycyjnym paliwem opartym na ropie. Silnik emituje również o 20-25 proc. mniej dwutlenku węgla.

„Cieszę się, że skandynawska myśl techniczna może być dla innych wzorem do naśladowania” – powiedziała w poniedziałek podczas prezentacji statku w Sztokholmie szwedzka minister środowiska Lena Ek. Przypomniała, że w 2015 roku statki pływające po Bałtyku, zgodnie z dyrektywą UE, będą musiały używać paliwa nie zawierającego siarki. „Ten statek już spełnia ten wymóg” – podkreśliła.

Prom pasażersko-samochodowy o nazwie M/S Viking Grace regularne kursy rozpocznie w środę na trasie Sztokholm-Turku-Sztokholm, po drodze zawijać będzie do portu na Wyspach Alandzkich.

Statek pływa pod fińską banderą, należy też do fińskiego przewoźnika promowego Viking Line. Jednostka została wybudowana w stoczni STX w Turku; kosztowała 240 ml euro. Prom ma 214 m długości oraz ponad 31 m wysokości.

Geneza zamówienia na prom zasilany LNG dla Viking ABP

Prom pasażerski Viking zasilany LNG (skroplonym gazem ziemnym)
Fot. Prom pasażerski należący do Viking Lines, zasilany LNG Źródło: stxeurope.com

Portal cng.auto.pl pod koniec 2010 roku donosił o zrealizowanym zamówieniu. Linie Viking ABP podpisały wówczas z producentem STX Finland Oy umowę na dostawę przyjaznego środowisku promu pasażerskiego nowej generacji. Umowa zawiera opcję na produkcję bliźniaczej konstrukcji. Wartość kontraktu to 240 mln euro. Statek został zbudowany w stoczn w Turku i został dostarczony dla Viking Lines na początku 2013 roku. Zawarta umowa zapewni zatrudnienie dla 2600 osób w skali roku.