30 autobusów zasilanych gazem ziemnym trafi do Rzeszowa

Mercedes Citaro 12 CNG (LNG, sprężony, skroplony gaz ziemny, metan)
Fot. Mercedes Citaro 12 CNG Źródło: cng.auto.pl

30 autobusów zasilanych gazem ziemnym trafi w przyszłym roku do rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Koszt zakupu pojazdów to ok. 35 mln zł. Podpisana w środę umowa jest częścią programu transportowego, który realizują władze stolicy Podkarpacia.

W ramach tego programu zakupionych zostało w sumie 80 nowych autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie. Kilka miesięcy temu podpisane zostały już umowy na dostarczenie 50 pojazdów zasilanych olejem napędowym.

Jak powiedział podczas uroczystości podpisania umowy dyrektor rzeszowskiego Zarządu Transportu Miejskiego Łukasz Dziągwa, 30 nowych, 12-metrowych autobusów zasilanych będzie gazem ziemnym. Ich producentem jest koncern Mercedes.

„Pojazdy wyposażone będą w klimatyzację, a silniki spełniać będą normę EEV. Jest to najwyższa obecnie norma emisji spalin. Siniki, które ją spełniają, praktycznie nie generują spalin” – dodał.

Jak powiedział Laszlo Rakasz, dyrektor ds. sprzedaży autobusów firmy EvoBus Polska, która dostarczy pojazdy do Rzeszowa, będą one przystosowane do przeglądów co 60 tys. pojazdów. „To bardzo dużo jak na autobusy miejskie. Pozwoli to znacznie zmniejszyć koszty eksploatacyjne” – zaznaczył.

Podkreślił, że wszystkie nowe autobusy powinny trafić do Rzeszowa do końca przyszłego roku.

W sumie z 80 autobusów, które zostały zakupione przez władze Rzeszowa, do połowy grudnia br. dostarczonych zostanie 30 pojazdów zasilanych olejem napędowym. Ich producentem jest również Mercedes. Kolejne 20 autobusów tego typu, które wyprodukuje Autosan, trafi do Rzeszowa w przyszłym roku. Zakup 80 autobusów kosztował ponad 80 mln zł.

Program transportowy, który realizują władze Rzeszowa, oprócz zakupu nowych autobusów zakłada również m.in. remont przystanków. Zamontowane zastaną na nich tablice świetlne, które będą informować o nadjeżdżających autobusach. Pasażerowie dowiedzą się również o połączeniach i możliwościach przesiadek. Przebudowane zostaną również najważniejsze rzeszowskie skrzyżowania. W sumie takich inwestycji będzie 11. Niektóre zadania wchodzące w skład programu transportowego zostały już zrealizowane.

Inwestycje, które przewiduje projekt „Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic”, warte są ponad 400 mln zł. Przeszło 311 mln zł stanowić ma dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Realizacja projektu ma się zakończyć do końca 2014 r.