FRANCJA | Wdrożenie 34 pojazdów CNG – 28 ciężarówek Iveco i 6 Fiatów Professional

We Francji zakupiono 28 Iveco CNG dla usług komunalnych

Fot. We Francji zakupiono 28 Iveco CNG dla usług komunalnych Źródło: Iveco Poland

Sydeme, spółka publiczna odpowiedzialna za utylizację odpadów komunalnych w okręgu Moselle-Est (Francja), zakupiła od Iveco 34 pojazdy napędzane gazem ziemnym (NGV). Sześć z nich to vany marki Fiat Professional (cztery modele Fiorino i dwa Doblo) a pozostałe dwadzieścia osiem to pojazdy marki Iveco.

Flota 34 pojazdów CNG należąca do zakładu usług komunalnych w Sydeme (Francja)

Fot. Flota 34 pojazdów CNG należąca do zakładu usług komunalnych w Sydeme (Francja) Źródło: Iveco Poland

Flotę zaprezentowano podczas „Journee Filiere BioMethane” – dnia całkowicie poświęconego produkcji i waloryzacji biometanu – który odbył się 23 października we francuskiej miejscowości Forbach leżącej przy granicy z Niemcami.

Gama samochodów Iveco składa się z trzech modeli Daily – lekkich pojazdów wielozadaniowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,4 do 7 ton – i dwudziestu pięciu modeli Stralis – będących reprezentatywnym produktem marki Iveco w segmencie pojazdów ciężkich o dopuszczalnej masie całkowitej od 19 do 44 ton.

Iveco Stralis podczas tankowania bioCNG na stacji GVN Vert

Fot. Iveco Stralis podczas tankowania bioCNG na stacji GVN Vert Źródło: Iveco Poland

Pojazdy tankowane są na publicznej stacji paliw najnowszej generacji – GNVERT – oferującej zarówno paliwo CNG, jak i biometan. Flota jest w całości zasilana biometanem, dzięki czemu pojazdy wytwarzają śladowe ilości zanieczyszczeń – cząsteczek stałych i tlenków azotu, a emisja hałasu jest bardzo niska. Rezygnacja z Diesla umożliwia redukcję kosztów zużycia paliwa aż o 40%.

Zakład Metavalor, należący do firmy Sydeme, wytwarza z domowych odpadów – dostarczanych przez flotę NGV Iveco – energię elektryczną, gorącą wodę, odnawialne paliwo oraz kompost stosowany w rolnictwie organicznym.

Clément Chandon, dyrektor ds. produktów w Iveco France, tak skomentował partnerstwo z Sydeme: „Wybór Iveco, europejskiego lidera w segmencie pojazdów napędzanych gazem ziemnym, oznacza, że Sydeme zdecydowało się wprowadzić alternatywę dla Diesla w postaci najczystszej, najbardziej wszechstronnej i najbardziej rentownej technologii.”

Technologia ta jest dostępna dla każdego tonażu do 44 ton. Zapewnia ona ciche funkcjonowanie pojazdu, co umożliwia stworzenie optymalnego środowiska pracy, a zarazem jest niemalże niezauważalna dla społeczności lokalnej. Korzystna cena paliwa CNG gwarantuje szybki zwrot inwestycji, a niska zawartość węgla umożliwia redukcję CO2 o około 10%.

Dzięki biometanowi produkowanemu przez Sydeme pojazdy te w ogóle nie przyczyniają się do zwiększenia efektu cieplarnianego.

Żadna inna technologia – ani obecnie istniejąca, ani będąca w fazie rozwoju  – nie może zaoferować porównywalnego wyniku: pojazd o obciążeniu użytkowym do 29 ton wiozący ładunek na odcinku od 300 do 700 km, który nie zwiększa efektu cieplarnianego i nie obniża jakości powietrza, a jednocześnie zmniejsza niedogodności powodowane wytwarzanym hałasem.

Iveco we Francji

Iveco Stralis Natural Power (CNG) jako ciągnik siodłowy

Fot. Iveco Stralis Natural Power (CNG) jako ciągnik siodłowy Źródło: Iveco Poland

Silnik Cursor 8 NGV montowany w ciężarówkach Stralis jest produkowany w zakładzie FPT Industrial (Fiat Powertrain Technologies) w miejscowości Bourbon-Lancy (department Saône-et-Loire) we Francji.

Firma Iveco, która projektuje, produkuje i sprzedaje szeroką gamę autokarów i autobusów we Francji, jest liderem na tamtejszym rynku pojazdów transportu zbiorowego.

Ponadto przoduje ona w liczbie autobusów NGV obecnie kursujących po Francji i posiada ponad 80-procentowy udział w tym segmencie rynku. Pojazdy te, również wyposażone w silnik Cursor 8 napędzany „błękitnym paliwem”, są produkowane w fabrykach w miejscowościach Annonay (departament Ardèche) oraz Rorthais (departament Deux-Sèvres). Iveco zatrudnia we Francji w sumie 2.783 osoby.

Źródło:
  • Iveco Poland
  • Portal cng.auto.pl
Tagi: , , , ,