RADOM | Autobusy CNG vs hybrydowe. Która koncepcja wygra na nowe autobusy przegubowe?

Solaris Urbino 18 CNG w czasie testów w MPK Radom
Fot. Solaris Urbino 18 CNG w czasie testów w MPK Radom Źródło: cozadzien.pl

Radomski miejski przewoźnik przygotowując się do współfinansowanego przez Unię Europejską zakupu ośmiu nowych przegubowych autobusów testuje nowe Solarisy. W lipcu na ulice miasta wyjechał Solaris z napędem na CNG, we wrześniu nowoczesna hybryda.

Od 19 września przez dwa tygodnie MPK Radom testuje autobus Solaris Urbino 18 Hybrid z szeregowym systemem hybrydowym Vossloh Kiepe. Jest to egzemplarz zaprezentowany na wystawie IAA w Hannoverze w 2010 roku, wyposażony w baterie litowo-fosforowe, superkondensatory oraz w złącze zewnętrznego ładowania „plug-in”, umożliwiające dostarczanie energii do baterii np. na pętli czy w zajezdni. Spalinowa jednostka napędowa to stosowany także w innych odmianach hybrydowych Solarisów silnik Cummins ISB 6.7 285H. W wypowiedziach dla lokalnej prasy prezes MPK Leszek Lach nie wyklucza zakupu autobusów hybrydowych za kilka lat, gdy rozwój technologii doprowadzi do obniżenia ich cen. Póki co testy takiego autobusu są raczej oswajaniem z nowinką techniczną. Nowoczesny hybrydowy Solaris uświetnił obchody Dnia Bez Samochodu, zorganizowane 22 września na placu przed radomskim teatrem.

Parę miesięcy wcześniej, w lipcu, po Radomiu kursował także inny przegubowiec Solarisa. Czerwony autobus wyprodukowany według specyfiki rynków skandynawskich był napędzany 360 konnym silnikiem Cummins zasilanym CNG. I prawdopodobnie o takie autobusy powiększy się flota pojazdów radomskiego MPK w najbliższym czasie. Miasto ubiega się bowiem o unijne dofinansowanie zakupu 8 przegubowych autobusów niskopodłogowych zasilanych gazem ziemnym, wyposażonych w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i elektroniczne tablice pokazujące przebieg trasy. Choć autobusy o takich parametrach w swojej ofercie mają także Irisbus, MAN, Mercedes, Scania i Volvo, to od lat faworytem w przetargach organizowanych przez MPK jest Solaris.

Odnowienie wielkopojemnej części taboru MPK jest bardzo potrzebne. Ostatnie nowe przegubowe autobusy w Radomiu to były… trzy Ikarusy 280.26 dostarczone w 1991 roku. Pod koniec lat 90. próbowano zastąpić przegubowce autobusami piętnastometrowymi (26 Neoplanów N4020 zasiliło tabor w latach 1997-1999), szybko jednak okazały się one niewystarczające. W kolejnych latach kupowano nowe autobusy standardowej długości, ostatnie Ikarusy zostały wyparte natomiast przez młodsze od nich zaledwie o kilka lat używane MAN-y NG272 oraz Neoplany N4021 sprowadzane z Niemiec. Spośród nich już cztery MAN-y i trzy przegubowe Neoplany zostały skasowane. Jedynie dwa autobusy wielkopojemne zakupione jako używane mają szansę pojeździć po ulicach miasta dłużej –to dawne demonstracyjne wozy MAN NL313-15 CNG z 2004 roku i Solaris Urbino 18 CNG z 2006 roku. Aktualnie nie licząc ich, niemal wszystkie wielkopojemne autobusy, w tym używane MAN-y z lat 1991-1994 oraz Neoplany z lat 1997-1999, nadają się do gruntownej odbudowy lub kasacji.