RZESZÓW | Mercedes-Benz ostatecznym dostawcą 30 gazowych autobusów

Mercedes Citaro 12 CNG (LNG, sprężony, skroplony gaz ziemny, metan)
Fot. Mercedes Citaro 12 CNG Źródło: cng.auto.pl

A jednak. W II połowie sierpnia ZTM Rzeszów ponownie wybrał ofertę EvoBus Polska w zakresie zakupu 30 szt. niskopodłogowych autobusów miejskich zasilanych CNG, jako jedyną ważną w tym zadaniu po wygaśnięciu wadium firmy Gran, oferującej autobusy marki Otokar. Przypomnijmy –przetarg na zakup 80 autobusów rozpoczął się jeszcze we wrześniu 2011 r. i stanęło do niego aż sześć firm. Co rzadko spotykane w branży większość ofert została odrzucona.

W zadaniu na 20 szt. 10-metrowych pojazdów pozostała w grze tylko propozycja Autosana. Także firma EvoBus Polska z autobusami Mercedes-Benz jako jedyna utrzymała na polu walki w dwóch zadaniach: na zakup 30 autobusów 12-metrowych z silnikami Diesla i 30 szt. 12-metrowych z napędem CNG. O ile w pierwszym przypadku Mercedes mógł już w lipcu br. podpisać stosowną umowę, tak od gazowego wyniku odwołała się spółka Gran reprezentująca w Polsce tureckiego producenta autobusów Otokar. Krajowa Izba Odwoławcza uznała tą skargę za słuszną i nakazała ZTM-owi przywrócić ofertę. W efekcie oznaczało to wybór Otokara jako dostawcy 30 gazowych autobusów dla Rzeszowa, gdyż turecki producent zaproponował tutaj cenę 30,5 mln zł, podczas gdy Mercedes –o prawie 5 mln zł więcej. ZTM nie zgadzając się z decyzją KIO zaskarżył ją do rzeszowskiego sądu, który podtrzymał orzeczenie Izby. W rezultacie miasto musiało przeanalizować oferty obu firm raz jeszcze. Trwało to na tyle długo, że Gran nie przedłużył wadium w postepowaniu przetargowym i jego oferta naturalnie wygasła (podobną historię przeżył niedawno Newag w Olsztynie w przetargu na dostawę tramwajów). W tej sytuacji ZTM Rzeszów wybrał jedyną ważną ofertę, czyli ponownie ofertę firmy EvoBus Polska, a Otokar nie mógł się już odwołać od tej decyzji. Teraz Rzeszów czeka kontrola uprzednia tego zadania ze strony UZP, a następnie podpisanie umowy. –„Ofertę Otokara musieliśmy odrzucić, podobnie jak wcześniej propozycje Solarisa i MAN-a. Umowę na dostawę samochodów chcemy podpisać najpóźniej w pierwszej połowie września”–mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Kiedy do Rzeszowa przyjadą nowe autobusy? Planowo to 40 autobusów w tym roku, 32 w przyszłym i na koniec 8. Jednak termin dostawy autobusów na gaz zależy od tego, kiedy miasto podpisze umowę z producentem. Zakup wszystkich 80 pojazdów będzie kosztował Rzeszów ok. 80 mln zł. Aż 85 procent tej kwoty miasto dostanie z Unii Europejskiej. O wyborze dostawców decydowała nie tylko cena (60 procent kryterium wyboru), ale także jakość i parametry techniczne pojazdów.

Źródło:
  • infobus
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , , ,