CZECHY | Straż Miejska w Ostravie kupuje auta na gaz ziemny (CNG)

Czechy. Straż Miejska w Ostravie odbiera dwa radiowozy zasilane gazem ziemnym (CNG)

Fot.Czechy. Straż Miejska w Ostravie odbiera dwa radiowozy zasilane gazem ziemnym (CNG) Źródło: denik.cz

Straż Miejska w Ostravie, mieście w Czeskiej Republice położonym nieopodal polskiej granicy, zakupiła dwa pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG). W dniu 17 sierpnia 2012 roku na ręcę Komendanta tej służby miejskiej Ostravy miało miejsce przekazanie dwóch Hyundai’ów ix20, w których przeprowadzono konwersję do zasilania metanem. Dostawcą zbiorników do pojazdów jest dobrze znana w Polsce firma Vitkovice. W tym miesiącu w Czechach otworzono również kolejną stację CNG – w miejscowości Zebrak. Jest to 40 ogólnodostępny obiekt tankowania metanu w tym kraju.

Hyundai ix20 CNG dla Straży Miejskiej w Ostravie

Czechy. Strażnicy Miejscy z Ostravy poczas uroczystego przekazania Hyundaiów ix20 CNG

Fot. Czechy. Strażnicy Miejscy z Ostravy poczas uroczystego przekazania Hyundaiów ix20 CNG Źródło: denik.cz

„Są to dwa pilotażowe samochody, ale jestem pewien, że to dopiero początek szerszego wdrożenia CNG”, powiedział przy przekazaniu samochodów Zdeněk Harazim, Komendant Straży Miejskiej w Ostrawie. „Napęd na sprężony gaz ziemny jest prawdopodobnie najlepszym sposobem, aby zapewnić maksymalną oszczędności w napiętej sytuacji finansowej, ponieważ koszt jednego kilometra jest o wiele niższa niż w przypadku zasilania olejem napędowym czy benzyną”- dodał Komendant.

Hyundai ix20 CNG - wygląd instalacji zasilania gazem ziemnym

Fot. Hyundai ix20 CNG – wygląd instalacji zasilania gazem ziemnym Źródło: denik.cz

Konwersja pojazdów została wykonana w warsztacie Nošovice, gdzie zamontowano w nich m.in. komplet stalowych zbiorników marki Vitkovice do magazynowania sprężonego gazu ziemnego (CNG). Zawiązana kooperacja jest przykładem współpracy dwóch dużych firm z regionu morawsko-śląskiego.

40. stacja CNG w Czechach – miejscowość Zebrak na trasie Praga – Pilzno

Czechy. Stacja CNG w Zebrak to 40 punkt tankowania w tym kraju

Fot. Czechy. Stacja CNG w Zebrak to 40 punkt tankowania gazu ziemnego w tym kraju Źródło: mapy.google.pl

W dniu 8 sierpnia 2012 roku otwarto w miejscowości Zebrak całodobową stacje tankowania CNG. Mieści się ona przy zjeździe autostradowym trasy Praga – Pilzno. Za zatankowane paliwo można płacić kartami płatniczymi lub dedykowaną kartą CNG Card Centrum. Jest to 40 ogólnodostępna stacja CNG w tym kraju. Dla porównania – w Polsce, państwie o powierzhcni niemal 4. krotnie większym niż Czechy, działa 30 publicznych stacji CNG.

Źródło:
  • cngexpert, denik
  • Portal cng.auto.pl
Tagi: , ,