Holandia | CNG NET będzie dostarczał 12 milionów metrów sześciennych biometanu dla Connexxion Arnhem

Autobus zasilany CNG należący do Connexxion
Fot. Autobus zasilany CNG należący do Connexxion Źródło: CNG net

CNG Net wspólnie z Ballast Nedam, rozpocznie pod koniec 2012 roku dostawy biometanu dla floty autobusów w aglomeracjach Arnhem i Nijmegen. Kontrakt będzie realizowany dla przewoźnika Connexxion, który przez najbliższe 10 lat dla potrzeb 225 gazowych autobusów będzie kupował 12 milionów m3 bioCNG rocznie. To o milion metrów sześciennych więcej niż cały wolumen sprzedaży CNG w Polsce za 2010 rok.

Obecnie w Nijmegen porusza się flota 75 autobusów zasilanych gazem ziemnym, która w najbliższej przyszłości zostanie powiększona do 110 pojazdów i przestawiona na zasilanie biometanem.Istniejąca stacja CNG, jak i sama zajezdnia przy Industrieweg zostanie rozbudowana dla potrzeb powiększonej floty.

W aglomeracji pojawi się kolejne 115 gazowych autobusów, które zostaną rozmieszczone w zajezdniach w Arnhem, Duiven i Huissen. W wyniku zawartego porozumienia, CNG Net zobowiązało się do doprowadzenia infrastruktury gazowej do zajezdni oraz postawienia stacji tankowania bioCNG.

Prowadzona rozbudowa obiektów tankowania bioCNG jest realizowana razem z firmą budowlaną Ballast Nedam. Wspiera ona przedsięwzięcie w wymiarze finansowym, projektowym, w uzyskiwaniu stosownych pozwoleń oraz samej budowie obiektów – gazociągów i infrastruktury tankowania.

Wdrożenie biometanu (bioCNG) do zasilaniania autobusów komunikacji miejskiej pozwoli na poprawienie jakości powietrza w aglomeracjach Arnhem i Nijmegen. Ponadto przyczyni się do redukcji szkodliwych związków i gazów cieplarnianych – w przypadku dwutlenku węgla (CO2) nawet do 80%.