Honda rozwija koncepcje wodorowe

Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe) na targach IAA Frankfurt 2011
Fot.Honda FCX Clarity na targach IAA Frankfurt 2011 Źródło: cng.auto.pl

Honda prezentuje stację produkcji i tankowania wodoru zasilaną energią słoneczną oraz model FCX Clarity pełniący funkcję mobilnego generatora energii elektrycznej.

Honda Motor Co., Ltd. zaprezentowała stację produkcji i tankowania wodoru zasilaną energią słoneczną. Inicjatywa jest częścią programu testów obejmującego opracowane przez Hondę produkty nowej generacji usprawniające osobistą mobilność – w którym biorą udział Honda, Iwatani oraz Prefektura Saitama. Kolejną inicjatywą Hondy było wyposażenie zasilanego ogniwami paliwowymi modelu FCX Clarity w specjalny system pozwalający na funkcjonowanie pojazdu w roli 9 kW źródła energii. Honda FCX Clarity wykorzystuje reakcję wodoru z tlenem atmosferycznym, a energia powstała w ten sposób napędza pojazd przy zachowaniu zerowej emisji CO2. Dzięki nowemu systemowi zainstalowanemu na pokładzie, pojazd będzie służył jako mobilny i bezemisyjny generator energii elektrycznej.

Stacja w Saitamie jest pierwszą instalacją w Japonii, będącą częścią systemu produkcji, gromadzenia i dystrybuowania wodoru przy zerowej emisji CO2. Wodór produkowany jest przez opracowany przez Hondę wysokociśnieniowy system elektrolizy wody. Układ pozbawiony mechanicznego kompresora jest bezgłośny i wydajny energetycznie. Wykorzystując energię słoneczną i elektryczną, system jest w stanie wytworzyć 1,5 kg wodoru w ciągu 24 godzin, co ma pozwolić modelowi FCX Clarity na przejechanie ok. 150 km. Honda będzie nadal prowadziła prace nad tym systemem, aby w przyszłości zaoferować czyste źródło energii dla gospodarstw domowych.
Zainstalowana na terenie Prefektury Saitama stacja produkcji i tankowania wodoru zasilana energią słoneczną ma być symbolem przyszłych pokoleń wykorzystujących systemy napędzane wodorem. System pozwoli Hondzie na przeprowadzenie testów wydajności technologicznej i sprawności stacji w rzeczywistych warunkach miejskich.

Honda słynie z opracowywania ogniw paliwowych, które zdaniem przedstawicieli koncernu będą docelowym źródłem czystej energii. Firma zmierza ku znalezieniu alternatywy dla paliw kopalnych, zredukowaniu emisji i powstrzymaniu zmian klimatu. Przykładem ma być bezemisyjna Honda FCX Clarity, która od 2008 r. jest oferowana w Japonii i USA na zasadach leasingu. Honda uważa, że istotne jest także wyeliminowanie emisji CO2 na etapie produkcji, przechowywania i dostarczania paliwa wodorowego, dlatego w styczniu 2010 r. w centrum Honda R&D Americas, Inc. w Los Angeles producent eksperymentalnie uruchomił niskonakładową stację produkcji wodoru przeznaczoną dla domostw.