GasShow 2012 – Nagrody Inpro, Strefa CNG oraz wystawa pojazdów CNG

Strefa CNG na GasShow 2012 - kompleksowe źródło informacji o metanie w motoryzacji
Fot. Strefa CNG na GasShow 2012 – kompleksowe źródło informacji o metanie w motoryzacji Źródło: cng.auto.pl

Na targach GasShow 2012 czekała na przybyłych gości niezwykła moc atrakcji związanych z wykorzystaniem metanu w motoryzacji. Pierwszorzędnym miejscem pod tym względem była 'Strefa CNG' – wspólne stanowisko podmiotów promujących wykorzystanie tego paliwa w polskim transporcie oraz firm oferujących kompresory CNG, jak i pojazdy zasilane gazem ziemnym. Na stanowisku było do obejrzenia aż 5 przydomowych kompresorów CNG różnej kosntrukcji oraz 2 dystrybutory tankowania metanu. Na wystawie pojazdów CNG zebraliśmy aż 10 pojazdów z fabryczną instalacją CNG – 4 małe pojazdy, 3 dostawcze oraz 3 ciężarówki – marki Fiat, Volkswagen, Iveco oraz Mercedes-Benz. Produkty CNG zostały również wyróżnione nagrodami INPRO 2012. Firma AquaCentrum Praha otrzymała statuetkę CNG, zaś Portal cng.auto.pl za najlepszą promocję CNG w Polsce. Kolejnym ważnym punktem CNG na tegorocznych targach GasShow była konferencja 'Ekologia i ekonomia: Metan dla motoryzacji', organizowana w ramach projektu GasHighWay.
Strefa CNG

Strefa CNG - główne stanowisko metanu na GasShow 2012
Fot. Strefa CNG – główne stanowisko metanu na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Strefa CNG to wspólna ekspozycja podmiotów szczególnie zaangażowanych w promowanie ekologicznego i oszczędnego paliwa w Polsce, jakim jest metan do zasilania pojazdów. Już po raz drugi została ona zorganizowana wspólnymi siłami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz Portalu cng.auto.pl . Po raz kolejny okazało się również, że był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę – nasze stanowisko odwiedziło setki gości, którzy byli zainteresowani nowoczesnym i ekologicznym paliwem dla pojazdów, jakim jest metan.

Co czekało na przybyłych gości w tegorocznej Strefie CNG? Zapraszamy do krótkiego opisu działalności tegorocznych wystawców!

1. Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) – promocja wykorzystania CNG (projekt GasHighWay)

PIMOT i Projekt GasHighWay w 'Strefie CNG' na GasShow 2012
Fot. PIMOT i Projekt GasHighWay w 'Strefie CNG' na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Przemysłowy Instytut Motoryzacji miał się czym chwalić – dobiegający końca projekt GasHighWay całkowicie odmienił oblicze polskiego rynku CNG. Pomimo trudnej sytuacji na rynku stacji CNG, specjaliści z tej instytucji z sukcesami promowali w ciągu ostatnich 3 lat ideę wykorzystania metanu i biogazu do zasilania pojazdów. Ich ukorowaniem jest Konferencja 'Ekologia i ekonomia: Metan dla motoryzacji', zorganizowana w pierwszym dniu targów GasShow.

PIMOT wystąpił również w nowej roli – dzięki otrzymaniu uprawnień do homologowania instalacji CNG w pojazdach, możliwe stało się wprowadzanie zupełnie nowych pojazdów zasilanych metanem na polski rynek. Przeprowadzono na targach rozmowy pokazują, że być może już niedługo będziemy obserwować wprowadzenie bardzo interesujących pojazdów, które przyczynią się do rozbudowy flot CNG w Polsce.

2. Portal cng.auto.pl – promocja wykorzystania CNG, NAGRODA INPRO 2012

Portal cng.auto.pl był głównym koordynatorem 'Strefy CNG'
Fot. Portal cng.auto.pl był głównym koordynatorem 'Strefy CNG' na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Po raz kolejny postanowiliśmy prężnie promować CNG na polskim rynku. Bez wątpienia najlepszym wydarzeniem branży do realizacji tego celu są międzynarodowe targi GasShow. Jest to niepowtarzalna okazja, aby pochwalić się wszystkimi osiągnięciami, których udało nam się dokonać w ciągu ostatniego roku. Za jeden z największych sukcesów uważamy rozbudowę formuły CNG na GasShow 2012. W zeszłym roku ograniczyliśmy się do skromnego stanowiska z polską premierą VW Caddy EcoFuel oraz wystawienia jednego kompresora. Stanowisko tworzyło wówczas 5 podmiotów.

W tym roku natomiast udało nam się wystawić 10 pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych, zaś na stanowisku pojawiło się 6 garażowych kompresorów CNG oraz 2 dystrybutory tankowania metanu! Strefa CNG przez dwa dni stała się miejsce spotkań z gronem specjalistów reprezentujących 11 podmiotów rynku CNG – instytutów naukowo-badawczych, organizacji pozarządowych, producentów stacji CNG oraz pojazdów zasilanych metanem.

W uznaniu dla dokonań Portalu cng.auto.pl, który w tym roku będzie obchodził 5 rocznicę swojej działalności, zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Inpro 2012 dla najlepszej promocji CNG w Polsce! Więcej o nagrodzie i ceremoni przyznania w opisie gali, poniżej na tej stronie.

3. AquaCentrum Praha (Czeska Republika) – małe kompresory CNG, NAGRODA INPRO 2012

Kompresory AquaCentrum Praha na GasShow 2012
Fot. Kompresory AquaCentrum Praha na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

AquaCentrum Praha to uznany producent małych i średnich kompresorów CNG z Czeskiej Republiki. Wystawiając po raz kolejny sprężarki gazu ziemnego produkowane w Czechach  CNG – chciała zaprezentować również udane wdrożenia flot zasilanych metanem, właśnie bazujących na własnych kompresorach CNG o małej wydajności.

Prezentowany kompresor CNG okazał się na tegorocznych targach GasShow bezkonkurencyjny i otrzymał prestiżową nagrodę Inpro 2012. Więcej o nagrodzie i ceremoni przyznania w opisie gali, zamieszczonej niżej na stronie.

Na stanowisku nie mogło zabraknąć specjalistów od strony technicznej kompresorów i pojazdów CNG. Niewątpliwie największe dokonania w zakresie technologii sprężania gazu posiada inż. Miroslav Cepicki. Swoimi kompetencjami w tym zakresie służyli również Gerard Bartłomiejczyk.

5. Duże stacje tankowania CNG

Dystrybutor CNG marki Bohlen&Doyen na GasShow 2012
Fot. Dystrybutor CNG na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

6. Fiat pojazdy osobowe i dostawcze zasilane CNG

Fiat Pol-Car Poznań z modelem Doblo Natural-Power na GasShow 2012
Fot. Fiat  z modelem Doblo Natural-Power na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Pomimo kilkuletniej obecności w ofercie tego użytkowege pojazdu, jest on w dalszym ciągu stosunkowo mało znany na polskim rynku. Jednak wszystko wskazuje, że pojawienie się tego demonstracyjnego auta oznacza radykalną zmianę pod tym względem. Mamy również nadzieję, że już niebawem z gamy pojazdów użytkowych Fiat Professional pojawi się również większy model – Fiat Ducato, z dobrze znanym silnikiem 3.0 Natural Power.

7. Iveco Poland – pojazdy użytkowe zasilane CNG i LNG

Wystawa pojazdów IVECO na GasShow 2012
Fot. Wystawa pojazdów IVECO na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Jednak bez wątpienia pierwszoplanową rolę wśród wystawianych pojazdów na CNG posiadał producent pojazdów użytkowych i ciężarowych – Iveco. Dostawcze Daily i ciężarowe Eurocargo z fabryczną instalacją CNG zajmowały centralne miejsce wystawy pojazdów przed halą EXPO XXI w czasie targów GasShow. O zaletach pojazdów Iveco zasilanych CNG można było szerzej dowiedzieć się również podczas Konferencji Metan dla motoryzacji.

Dostawcze Iveco Daily, które niedawno przeszło znaczącą modernizację, to bez wątpienia lider polskiego rynku pod względem sprzedaży użytkowych pojazdów na CNG. Wystarczy nadmienić, że tylko w zeszłym roku dla usług komunalnych zakupiono 7 takich pojazdów w Polsce.

Zobacz test Portalu cng.auto.pl Iveco Daily z zabudowa skrzyniową >> kliknij tutaj

Iveco Eurocargo natomiast to niezwykle ciekawa propozycja dla przedsiębiorstw poszukujących średniej wielkości ciężarówki przeznaczonej dla usług komunalnych, idealnie nadające się na średniej wielkości śmieciarkę.

Zobacz test Portalu cng.auto.pl Iveco Eurocargo z zabudowa typu hakowiec >> kliknij tutaj

 

Zastosowanie CNG jako paliwa dla pojazdów spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Za jedną z przyczyn można uznać pojawienie się nowych możliwości w tankowaniu pojazdów. Chodzi tutaj głównie o podmioty, które posiadając flotę pojazdów użytkowych, wykorzystują gaz ziemny do innych celów gospodarczych – produkcyjnych, ogrzewania pomieszczeń czy wody użytkowej. Wdrożenie CNG to dla nich nie tylko korzyści ekologiczne o oszczędności w eksploatowaniu floty, ale również lepsze zbilansowanie wolumenu zużywanego gazu ziemnego.

9. Mercedes-Benz Poznań – pojazdy użytkowe zasilane CNG i LNG

Mercedes-Benz Poznań - Sprinter NGT na GasShow 2012
Fot. Mercedes-Benz Poznań – Sprinter NGT na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Prawdziwą ofensywę na rynek dostawczych pojazdów CNG przeprowadza autoryzowany dealer Mercedes-Benz z Poznania. Słynący z oszczędności Poznaniacy mogą od niedawna korzystać z dwóch demonstracyjnych Mercedesów Sprinter NGT. Okazuje się, że kilkudniowe testy i wykazanie ogromnych oszczędności w zużyciu paliwa przełożyły się już na pierwsze zamówienia tych pojazdów. Szczególnie zainteresowani ofertą są przedsiębiorcy, którzy zużywając gaz ziemny do celów produkcyjnych, mogą kupować metr sześcienny gazu ziemnego już po 1,50 zł.

11. Volkswagen Krotoski-Cichy – pojazdy osobowe i dostawcze zasilane CNG

Volkswagen Krotoski-Cichy | Pojazdy marki VW EcoFuel z kompresorem CNG
Fot. Volkswagen Krotoski-Cichy | Pojazdy marki VW EcoFuel z kompresorem CNG Źródło: cng.auto.pl

Na koniec przedstawiamy autoryzowanego dealera Volkswagen z Poznania – firmę Krotoski-Cichy, która powinna być dobrze znana z wcześniejszych wydarzeń poświęconych rynkowi CNG w Polsce. Działalnośc tej grupy dealerskiej na stale wpisała się w działania promocyjne metanu do zasilania pojazdów. Wystawiany VW Caddy Maxi EcoFuel to już kolejny pojazd demonstracyjny, którym dysponuje grupa Krotoski-Cichy.Ten produkowany w Polsce pojazd użytkowy stanowi obecnie najciekawszą ofertę dla osób, które niezbyt często odwiedzają stacje CNG. Wszystko dzięki stosunkowo dużemu zasięgowi, który w wersji Maxi sięga aż 700 kilometrów na samym metanie!

Gala GasShow – nagrody Inpro 2012 dla rozwiązań CNG

Zespół Portalu cng.auto.pl odbierający nagrodę Inpro 2012 za 'Najlepszą promocję CNG w Polsce'
Fot. Zespół Portalu cng.auto.pl odbierający nagrodę Inpro 2012 za 'Najlepszą promocję CNG w Polsce' Źródło: cng.auto.pl

Ukoronowaniem pierwszego dnia targów GasShow 2012 była uroczysta gala, w czasie której wręczono prestiżowe nagrody Inpro 2012. W tym roku w dziedzinie CNG wręczono 2 statuetki dla najlepszych rozwiązań w branży CNG.

Portal cng.auto.pl – Nagroda Inpro 2012 za 'Najlepszą promocję CNG w Polsce'

Bartłomiej Kamiński i Karol Wieczorek ze statuetką Inpro 2012 dla Portalu cng.auto.pl
Fot. Bartłomiej Kamiński  ze statuetką Inpro 2012 dla Portalu cng.auto.pl Źródło: cng.auto.pl

Miła niespodzianka spotkała również naszą redakcję. Portal cng.auto.pl otrzymał nagrodę Inpro 2012 za najlepszą promocję CNG w Polsce. Jak podkreślił jeden z adminstratorów Portalu, zawdzięczamy ją przede wszystkim kierowcom i entuzjastom paliwa CNG zgromadzonym wokół naszej społeczności. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim osobom, bez których niemożliwe byłoby stworzenie naszej witryny oraz wspólne działania promocyjne. Dlatego otrzymaną nagrodę dedykujemy przede wszystkim Wam!

Wystawa pojazdów CNG

GasShow 2012 - wystawa pojazdów CNG
Fot. GasShow 2012 – wystawa pojazdów CNG Źródło: cng.auto.pl

Na tegorocznych targach GasShow 2012 pojawiła się wyjątkowo duża wystawa pojazdów z fabryczną instalacją zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG). Były to pojazdy osobowe (3 Volkswageny), dostawcze (1 Fiat, 1 Iveco i 2 Mercedesy) oraz ciężarowe (1 Iveco i 2 Mercedesy).

Fiat Doblo Natural Power w Strefie CNG
Fot. Fiat Doblo Natural Power w Strefie CNG Źródło: cng.auto.pl

Na targach GasShow 2012 miała miejsce polska premiera Fiata Doblo w wersji Natural Power. Wystawiany pojazd to przedłożona wersja Maxi, o zwiększonej pojemności zbiorników CNG. Pod maską pojazdu znalazł się silnik z fabryczną instalacją zasilania metanem o pojemności 1.4 L z turbiną. Dzięki temu pojazd rozwija moc 120 KM, co pozwala na sprawne przemieszczanie sie przy zasilaniu gazem ziemnym oraz ograniczony aptety na paliwo.

Iveco Poland

Iveco Eurocargo na GasShow 2012
Fot. Iveco Eurocargo na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Jednak największą gwiazdą wystawy pojazdów CNG był producent pojazdów dostawczych i ciężarowych z fabryczną instalacją CNG – Iveco. Ten lider wśród wytwórców pojazdów użytkowych na CNG wystawił swoje 2 sztandarowe produkty, w wersji przeznaczonej dla usług komunalnych.

Pierwszym z nich był już dobrze znany dostawczy model Daily, w tym przypadku w zabudowie jako mini śmieciarka. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do obszarów miejskich, gdzie ze względu na ciasne uliczki może występować problem z manewrowaniem większych pojazdów. Istotnym elementem jest również bardzo cicha praca jednostki napędowej, w tym przypadku silnika o pojemności 3.0 litrów w wersji Natural Power.

Drugim pojazdem była średniej wielkości ciężarówka Iveco Eurocargo. Aktualnie jest to bezkonkurencyjna pozycja na rynku w swojej klasie pod względem emisji spalin, jak i kosztów eksploatacji, dzięki wykorzystaniu CNG.

Pojazdy CNG marki Mercedes-Benz na GasShow 2012
Fot. Pojazdy CNG marki Mercedes-Benz na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Firma Mercedes-Benz Poznań na targach GasShow 2012 postawiła na promocję dostawczych pojazdów zasilanych metanem – sprawdzonej konstrukcji Sprinter w wersji NGT. Na gości czekały 2 demonstracyjne pojazdy, należące do tego autoryzowanego dealera Mercedes-Benz z Poznania.

Gazowe ciężarówki Econic NGT od Biedronki
Gazowe ciężarówki Econic NGT od Biedronki

Wystawę pojazdów uświetniła również ekspozycja dwóch Mercedesów Econic NGT – innowacyjnych ciężarówek zasilanych CNG. Należą one do operatora sieci sklepów Biedronka – firmy Jeronimo Martins Dystrybucja. Pierwszy z pojazdów to ciągnik siodłowy i na co dzień dostarcza produkty do sklepów w aglomeracji warszawskiej. Drugi natomiast to ciężarówka w zabudowie do dystrybucji lokalnej, operująca w aglomeracji krakowskiej. Mamy nadzieję, że udzielone wsparcie przez firmę Jeronimo Martins Dystrybucja w postaci wystawienia pojazdów, już niebawem przełoży się na rozbudowę floty tej firmy o kolejne pojazdy zasilane gazem ziemnym!

Volkswagen Krotoski-Cichy (Poznań – Wysogotowo)

Volkswagen Krotoski-Cichy na GasShow 2012
Fot. Volkswagen Krotoski-Cichy na GasShow 2012 Źródło: cng.auto.pl

Na wystawie pojawiła się również oferta nowoczesnych i oszczędnych pojazdów osobowych marki Volkswagen. Jest to jeden z nielicznych producentów, który prowadzi tak szeroką promocję CNG do zasilania pojazdów, m.in. poprzez organizowanie serii wyścigowej Scirocco CUP zasilanej wyłącznie czystym biometanem. Przybyli goście mogli zapoznać się z już dobrze znaną, 7-miejscową wersją modelu Caddy Maxi EcoFuel.

Ponadto na wystawie pojawiły się modele Passat i Touran z silnikami 1.4 TSI Ecofuel, w obu pojazdach znalazła się również automatyczna skrzynia biegów DSG. Niewątpliwie są to najlepsze pojazdy osobowe, jakimi przyszło nam kiedykolwiek podróżować. Automatyczna przekładnia w zestawieniu z ekologicznym i oszczędnym napędem rewelacyjnie przekłada się na komfortową i tanią jazdę!

Konferencja 'Ekologia i ekonomia: Metan dla motoryzacji'

Konferencja 'Ekologia i ekonomia" Metan dla motoryzacji' zgromadziło ponad 150 gości!
Fot. Konferencja 'Ekologia i ekonomia” Metan dla motoryzacji' zgromadziło ponad 150 gości! Źródło: cng.auto.pl

W dniu 7 marca 2012 roku w Warszawie odbyła się Konferencja 'Ekologia i ekonomia: Metan dla motoryzacji'. Została ona zorganizowana w ramach projektu GasHighWay i stanowiła integralną część międzynarodowych Targów CNG, LNG i LPG – GasShow 2012. W trakcie konferencji zostały przedstawione europejskie projekty promujące wykorzystanie metanu w transporcie, technologia tankowania gazu ziemnego oraz pojazdy użytkowe z fabryczną instalacją CNG. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 gości z całej Polski!

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministra Gospodarki – Pana Premiera Waldemar Pawlak. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji oraz zapoznania się z prezentacjami wygłoszonymi na konferencji!

Źródło:
  • cng.auto.pl
Tagged with: , , , , , ,