USA | Obama promuje transport napędzany gazem ziemnym – CNG i LNG

Przykład wykorzystania CNG w USA - Ford E-250 we flocie AT&T
Fot. Przykład wykorzystania CNG w USA – Ford E-250 we flocie AT&T Źródło: ngvglobal.com

Polacy zamykają swoje stacje CNG, z kolei Barack Obama namawia amerykańskich transporterów, by ci przerzucili się na gaz. To element ,,Planu dla gospodarki która została zbudowana, by przetrwać” zaprezentowanego przez amerykańskiego prezydenta 24 stycznia w Kongresie. W rozwoju projektu może pomóc wielka ilość gazu łupkowego wydobywana obecnie w USA.

Obama zaproponował serię federalnych inicjatyw mających przyczynić się do zwiększenia zużycia gazu ziemnego w USA. Chodzi m.in. o wprowadzenie większej ilości pojazdów napędzanych gazem na amerykańskie drogi, wprowadzenie ulg podatkowych, wsparcie dla lokalnych władz, wsparcie dla rozbudowy sieci stacji CNG.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów przemówienia Baracka Obamy na temat wykorzystania CNG i LNG w amerykańskim transporcie:

Deklaracja Clean Energy z 2011 roku nakłada na USA obowiązek rozbudowy sieci 150 stacji CNG w ramach projektu Amerykańskiej Autostrady Gazu Ziemnego, która ma zapewnić ,,truckerom” dostęp do surowca wzdłuż najpopularniejszych tras transportowych w Stanach.

W ramach projektu firma Clean Energy przy wsparciu finansowym rządu organizuje kupno ciężarówek z napędem gazowym i budowę obiektów CNG na terenie Ameryki Płn. Spółka zaopatruje w paliwo ponad 25 tysięcy pojazdów w 273 strategicznych punktach na terenie USA i Kanady. Obecnie gaz ziemny w USA kosztuje 1,5 dolara za galon i jest dużo tańszy od diesla i benzyny.

Źródło:
  • ebe.org.pl, własne