UOKiK | Samochody na CNG – Opel Zafira A, Opel Zafira B i Opel Combo C

Opel Combo 1.6 EcoFlex CNG
Fot. Akcja serwisowa dotyczy m.in. Opla Combo 1.6 EcoFlex CNG Źródło: cng.auto.pl

Przedsiębiorca General Motors Poland Sp. z o.o. powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre samochody marki Opel Zafira A, Opel Zafira B i Opel Combo C – wyprodukowane w Niemczech, Polsce, Portugalii i Hiszpanii – mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

Przedsiębiorca poinformował o uruchomieniu II cyklu kampanii serwisowej ogłoszonej w marcu br. W niektórych samochodach marki Opel Zafira A, Opel Zafira B i Opel Combo C może dochodzić do przeciekania tulei zaworu elektromagnetycznego butli CNG. W przypadku, gdy usterka nie zostanie usunięta, osoba znajdująca się w samochodzie może wyczuwać zapach gazu.

Przedsiębiorca nie posiada żadnych informacji na temat jakichkolwiek zaistniałych wypadków, będących skutkiem ww. uszkodzenia.

Na rynku polskim II cyklem kampanii objętych jest 70 samochodów. Lista numerów VIN w załączniku.

Wszyscy klienci, który zakupili samochody objęte akcją naprawczą są powiadamiani przez autoryzowane serwisy indywidualnymi listami i wzywani do autoryzowanych serwisów w celu sprawdzenia czy w danym samochodzie występuje ww. wada. W przypadku jej wykrycia serwis obowiązany jest do wykonania bezpłatnego usunięcia usterki.

Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 229, poz. 2275 oraz z 2007 r. Nr 35, poz. 215).

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł. Sankcję tę nakłada Prezes Urzędu.