Policja w Czechach przechodzi na zasilanie CNG. Konwersja 18 radiowozów w Ostravie

Radiowóz zasilany gazem ziemnym (CNG) - VW Passat EcoFuel w Saksoni-Anhalt

Fot. Policjanci z Czech podążają za przykładem z Niemiec (VW Passat EcoFuel w Saksoni-Anhalt) Źródło: Erdgas Mobil

Policja w Ostravie (Republika Czeska) podjęła decyzję o przestawieniu 18 radiowozów do zasilania gazem ziemnym (CNG). Całość inwestycji pochłonie 1,18 mln koron czeskich (ok. 190.000 złotych). Dzięki temu uda się ograniczyć emisję szkodliwych związków oraz wydatki na paliwo – roczne oszczędności szacowane są na 700.000 koron (ok. 112.000 złotych). Ma to niebagatelne znaczenie w obliczu zanieczyszczenia poiwetrza w tym górniczym mieście oraz dobie szalejących cen paliw.

„Zwrot kosztów przebudowy 18 pojazdów to około półtora roku” – mówi rzecznik Ostravskiej Policji, Władimira Zychová. „Potrzebne fundusze na konwersję do zasilania CNG udało nam się pozyskać z Funduszu na wzmocnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa osób i mienia.”

W Ostrawie obecnie działają dwie publiczne stacje CNG, jedna z nich dostępna jest w trybuie całodobowym. Jeden kilogram sprężonego gazu ziemnego (CNG), obecnie kosztuje około 23 koron (3,68 zł, 1 m3 = ok. 17 koron, 2,70 zł).

„Operatorzy flot i kierowcy zgodnie twierdzą, że ten, kto jeździ na gazie ziemnym, płaci za paliwo tak, jakby kupował benzynę po 17 koron (ok. 2,70 zł) za litr”, mówi Margaret Schauhuberová, menedżer czeskiego dostawcy gazu. „Pojazdy zasilane CNG pozwalają zaoszczędzić do połowy kosztów w stosunku do diesla oraz niosą wiele innych korzyści, takich jak ochrona środowiska czy większe bezpieczeństwo. Samochody na CNG nie płacą podatku drogowego, „dodaje Schauhuberová. „Cieszymy się, że policja w Ostrawie zdecydowała się na wybór CNG. Mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy takie pojazdy w innych miastach, jak Brno czy Praga”, mówi Margaret Schauhuberová.

Praga, Ostrawa i Brno nie spełniają krajowych, a nawet europejskich limitów emisji zanieczyszczeń. Zgodnie z opinią Czeskiej Akademii Nauk, w powietrzu w Ostrawie zawierte jest co najmniej trzy razy więcej substancji rakotwórczych niż w Pradze. W 2009 roku w Ostravie przez 100 dni przekroczono dopuszczalne limity koncentracji pyłów.

Obecnie w Republice Czeskiej funkcjonuje 36 stacji CNG. Już niedługo w Pradze zostanie otwarta 7 stacja CNG. Jest to jeden z najprężniej rozwijających się rynków w Europie.

Źródło:
  • cng.cz