MZK Słupsk kupił 5 nowych autobusów Scania zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG)

Fot. Nowe autobusy Scania zasilane CNG w MZK Słupsk Autor: Patryk Ch., źródło: phototrans.eu

Pięć fabrycznie nowych autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG) wprowadził do eksploatacji Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku. Zakupione pojazdy wyrpodukowała Scania, której fabryka mieści się w tym mieście. Łączny koszt zakupu pojazdów wyniósł 5,3 mln złotych, z czego 32% zostało sfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Aktualnie w Słupsku porusza się 10 autobusów na gaz ziemny – 5 Scanii oraz zakupionych w 2007 roku – 5 Irisbusów Citelis 18 CNG.

Scanie Omnicity CNG zastąpią na trasach Jelcze 120 M i Scanie BR 112. W ten sposób słupski przewoźnik nie będzie już w ogóle korzystał z wysokopodłogowych autobusów, które w sobotę oficjalnie wycofano z eksploatacji.

Po zakupie Scanii Omnicity CNG słupskie MZK będzie eksploatować łącznie 10 autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Pierwsze tego typu pojazdy przewoźnik wprowadził w 2007 r. Były to Irisbusy Citelis 18M.

Słupskie MZK – jak poinformował PAP dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Marcin Grzybiński – obsługuje 16 linii autobusowych o łącznej długości ponad 90 km. Pojazdy rocznie przewożą 16 mln pasażerów.

Tabor słupskiego MZK – jak powiedziała PAP rzeczniczka spółki Anna Szabłowińska – liczy obecnie 64 pojazdy. Średni wiek autobusu wynosi 10 lat.