Pojedynek CNG z dieslem na koszty – bada PIMOT, relacja w TVN Turbo

Fot. VW Caddy EcoFuel zasilany CNG na hamowni PIMOT’u

W czasach okropnie wysokich cen paliw, kierowcy stawiają sobie pytanie – co zrobić, żeby płacić mniej za przejechanie 100 kilometrów? Czym można zastąpić drogą benzynę i olej napędowy? Wspólnie z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) przeprowadziliśmy testy laboratoryjne, z których wynika, że CNG to realna alternatywa cenowa dla diesla. W konfrontacji wzięły udział dwie wersje silnikowe Volkswagena Caddy – 2.0 EcoFuel zasilana CNG i 1.6 TDI zasilana olejem napędowym. Mocniejsza jednostka zasilana gazem nie pozostawiła szans dla ekononomicznego diesla. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz oglądania relacji na TVN Turbo!

Skąd pomysł na konfrontację CNG z dieslem?

Fot. Wspólne stanowisko PIMOT i cng.auto.pl na GasShow 2011

Pomysł przeprowadzania laboratoryjnego porównania CNG z dieslem narodził się na targach GasShow 2011. PIMOT był jednym z naszych współwystawców stanowiska CNG.auto.pl. Przedstawiciele tej instytucji wyszli oni wówczas z propozycją przeprowadzenia testu, w którym porównamu wyniki spalania takiego samego samochodu – ale z dwoma różnymi silnikami, zasilanymi CNG oraz olejem napędowym.

Klamka zapadła – Caddy – EcoFuel vs TDI

Fot. VW Caddy EcoFuel i TDI

Zdecydowaliśmy się, że nie można iść na żadne kompromisy. Za bazowy model pojazdu do badania przyjęliśmy Volkswagena Caddy, który jest produkowany wyłącznie w Polsce, w fabryce tego koncernu w Pozaniu. Z oferty producenta wybraliśmy dwa najbardziej ekonomiczne w eksploatacji wersje silnikowe pojazdu:

– 2.0 EcoFuel – o mocy 80 kW/108 KM – zasilanego gazem ziemnym.

– 1.6 TDI – o mocy 75 kW/102KM – zasilanego olejem napędowym.

Jednostka napędowa zasilana CNG, sygnowana w nomenklaturze VW jako EcoFuel, to sprawdzona konstrukcja produkowana już od kilku lat. Jest montowana obecnie wyłącznie w VW Caddy, w przeszłości zasilała również rodzinnego VW Tourana. W testowanym pojeździe znalazła się na pokładzie przedłużonej wersji Maxi. Dzięki temu pod podłogą znalazło się więcej zbiorników na gaz, przez co zasięg wydłużył się do 570 kilometrów na samym metanie!
Pojazdu na czas testu użyczył Autoryzowany Dealer VW – firma Krotoski-Cichy z Poznania. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych dealerów Volskwagena w sprzedaży i eksploatacji pojazdów zasilanych CNG, którego wszystkim gorąco polecamy!

Na konkurencyjną jednostkę zasilaną olejem napędowym wybraliśmy niezwykle ekonomiczny silnik – 1.6 TDI. Mogliśmy pójść na łatwiznę i wybrać silnik 2.0 TDI, jednak naszym celem była zdecydowana konfrontacja z zakresu ekonomii. Stąd wybór najbardziej ekologicznego i ekonomicznego diesla dostępnego w Polsce (patrz: VII Supertest Ekonomii).
Pojazdu na czas testu użyczył Autoryzowany Dealer VW – firma Auto Forum z Płocka.

Preludium – diesel rzuca wyzwanie, ale CNG nadal górą

Fot. Na pierwszym planie super ekonomiczny VW Caddy 1.6 TDI

Testy pojazdów odbywały się w czwartek, 23 marca. Samochodami musieliśmy dojechać z Płocka (dystans około 100 kilometrów), a w samej stolicy pokonywać zatłoczone ulice w godzinach porannego szczytu. Okazało się, że silnik 1.6 TDI zadowala się bardzo małą ilością paliwa. Jednak i w tym przypadku wersja EcoFuel nie pozstała dłużna i również pokazała swoją ekonomię.

Trasa 100 kilometrów – średnia prędkość 69 km/h

2.0 EcoFuel (CNG) – 9,5 m3 = 24,99 zł (przy cenie 2,63 zł za m3 CNG)

1.6 TDI (diesel) – 6,5 l = 32,44 zł (przy cenie 4,99 zł za litr ON)

Różnica wyniosła zatem 7,45 zł na korzyść wersji EcoFuel, zasilanej gazem ziemnym.

Badania laboratoryjne w PIMOCIE

Fot. VW Caddy EcoFuel zasilany CNG na hamowni laboratorium PIMOTu

W czwartkowe przedpołudnie na hamowni podwoziowej laboratorium Przemysłowego Instytutu Motoryzacji stanął jako pierwszy VW Caddy EcoFuel. Kolejnym testowanym pojazdem był Caddy TDI. Pojazdy przejechały symulację jazdy po autostradzie. Pokonały 100 kilometrów przy minimalnej prędkości 120 km/h.

Wkrótce przekażemy pełne wyniki testów laboratoryjnych.

Pełna relacja z konfrontacji diesla i CNG zostanie przedstawiona na antenie TVN Turbo 10 kwietnia w programie 'Jazda Polska’ o godzinie 10:30.

Już teraz zapraszamy do obejrzenia bogatej fotorelacji z porównania.

Dostępna jest ona tutaj