Linie Viking zamawiają prom pasażerski zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG)

Fot. Prom pasażerski należący do Viking Lines, zasilany LNG

Linie Viking ABP podpisały z producentem STX Finland Oy umowę na dostawę przyjaznego środowisku promu pasażerskiego nowej generacji. Umowa zawiera opcję na produkcję bliźniaczej konstrukcji. Wartość kontraktu to 240 mln euro. Statek zostanie zbudowany w stoczn w Turku i zostanie dostarczony dla Viking Lines na początku 2013 roku. Zawarta umowa zapewni zatrudnienie dla 2600 osób w skali roku.

Nowo budowany prom pasażerski będzie najbardziej przyjaznym środowisku z dotychczas skonstruowanych tego typu jednostek. Do napędu zostanie wykorzystany skroplony gaz ziemny (LNG), dzięki czemu zostanie dokonana bardzo znacząca redukcja w emisji spalin. Prom został specjalnie zaprojektowany do operowania na płytkich zbiornikach wodnych Finlandii i Szwecjii o dużej wrażliwości ekologicznej. Zminimalizowano tworzenie fal na wodzie oraz emisję hałasu.

Powstający prom pasażerski mierzy 214 metrów długości, a jego tonaż brutto wyniesie 57 000 ton. Będzie mógł on przyjąć na pokład 2800 pasażerów w 880 kabinach, a obsłuży ich 200 osób załogi. Na pokładzie znajdzie się również miejsce dla pojazdów – ciężarówki będę miały do dyspozycji 1275 metrów długości pokładu, zaś samochody osobowe 500 metrów.

Komentarz Prezesa STX Finland Oy, Juha Heikinheimo
Zawarta umowa pokazuje konkurencyjność fińskich stoczni, które budują innowacyjne i przyjazne środowisku statki. Jestem dumny, że możemy budować w Stoczni Turku prom, który będzie obsługiwał rodzimą firmę Viking Line, między Turku i Sztokholmem. Rozpoczęliśmy już zaawansowane prace projektowe tej nowej jednostki, początek budowy rozpocznie się w ciągu 2011 roku.