Relacja z Targów Poleko 2010

W dniach 23-26 listopada 2010 roku odbyły się targi Poleko 2010. W tym roku na terenie Targów Poznańskichprezentowano wiele rozwiązań ekologicznych przeznaczonych do wykorzystania w instytucjach publicznych, jak i podmiotach gospodarczych. Wyraźnie zauważalna była obecność sprężonego gazu ziemnego (CNG), jako paliwa ekologicznego, gotowego już dziś do wdrożenia w transporcie i usługach komunalnych. Portal cng.auto.pl dzięki uprzejmności Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, miał możliwość prezentować walory gazu ziemnego dla pojazdów na jednym stanowisku.

Stanowiska prezentujące wykorzystanie gazu ziemnego (CNG) w transporcie

Fot. Przedstawiciele WOOG oraz portalu cng.auto.pl na

Jednym z najbardziej okazałych stanowisk targów Poleko 2010 należało do Polskiego Górnictwa i Naftowego. Największa firma gazownicza w Polsce zdecydowała się na promowanie wykorzystania gazu ziemnego (CNG) dla transportu, który oferuje na 33 ogólnodostępnych stacjach na terenie kraju. W skład ekspozycji wchodził samochód VW Caddy Ecofuel oraz sprężarka przydomowa Motor Jikov MJ05. Dzięki uprzejmości firmy PGNiG SA portal cng.auto.pl miały możliwość wspólnej promocji walorów tego ekologicznego i bezpiecznego paliwa.

Fot. Stanowisko firmy Marcolla – na zdjęciu VW Caddy EcoFuel oraz sprężarka Motor Jikov MJ05, źródło własne

Drugie stanowisko promujące wykorzystanie CNG koordynowała firma Marcolla. W skład wystawiających się tam podmiotów weszły EFL – Europejski Fundusz Leasingowy, MobiCar. Wystawiano analogiczny zestaw, składający się z VW Caddy Ecofuel ze specjalistyczną zabudową firmy MobiCar 

Biogaz – nowa perspektywa rozwoju rynku CNG w Polsce

Fot. Stanowisko firmy Biolak, oferującej technologie oczyszczania biogazu do postaci biometanu, źródło własne

Bardzo duże zainteresowanie dla technologii CNG żywiły podmioty zajmujące się wszelkimi aspektami biogazu – od promocji po produkcję.

Prezentacje dotyczące wykorzystania gazu ziemnego w transporcie

W ciągu drugiego dnia targów, 24 listopada 2010, miały miejsce dwie prezentacje traktujące o wykorzystaniu CNG w transporcie.

Fot. Dr Krzystof Biernat, Instytut Paliw i Energii Odnawialnej, źrodło: własne

Pierwsza z nich dotyczyła możliwości wykorzystania biopaliw w transporcie, a wygłosił ją dr Krzysztof Biernat z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej. Naszą uwagę zwrócił kompleksowy opis generacji biopaliw, dzięki któremu można bez problemu odnaleźć się w obecnych i wdrażanych technologiach produkcji tych ekologicznych nośników energii. Dr Biernat w swojej prezentacji wspomniał o aktualnie realizowanym projekcie z zakresu wdrażania biopaliw w państwach basenu Morza Bałtyckiego – Baltic Biogas Bus.

Fot. Dr Magdalena Rogulska PIMOT

Drugą prezentację traktującą już bezpośrednio o wykorzystaniu CNG w postaci biogazu wygłosiła dr Magdalena Rogulska, również z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej. W prezentacji przedstawiono zalety wykorzystania paliwa CNG w transporcie, ze szczególną uwagą poświęconą wdrożeniu biogazu. Zawarto również informację o projekcie Gas High Way. W odwołaniu do wykorzystanych materiałów nie zabrakło powołania się na informacje pochodzące z naszego portalu.

Usługi komunalne zainteresowane wykorzystaniem CNG do zasilania pojazdów

Fot. Zamiatarka firmy RAVO przystosowana do zasilania CNG, źródło własne

W trakcie targów zauważyliśmy wzmożone zainteresowanie ze strony przedstawicieli firm komunalnych (Remondis, Sita, Veolia), jak i producentów specjalistycnych maszyn do obsługi komnalnej (Małopolska Wytwórnia Maszyn czy Ravo).

Podsumowanie

Portal cng.auto.pl w trakcie targów reprezentowali Bartłomiej Kamiński. Mieliśmy możliwość nawiązać wiele kontaktów z osobami zainteresowanymi wykorzystaniem gazu ziemnego oraz spotkaliśmy się ze zwiększoną uwagą osób chcących wdrożyć biogaz w transporcie. Szczególne zainteresowanie można było zauważyć u osób powiązanych z usługami komunalnymi, których przedstawiciele licznie pojawili się w czasie konferencji. Cieszy szczególnie ten fakt, gdyż właśnie usługi komunalne, obok transportu miejskiego, są jednym z filarów rozwoju rynku CNG na świecie.

Pełna galeria zdjęć oraz slajdy z opisanych wyżej prezentacji dostępne są tutaj.

Podobne wpisy

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , , , , , , , ,