Kazachstan: pierwsza stacja CNG i przetarg na 200 autobusów zasilanych gazem ziemnym

Jak podaje serwis ngvglobal.com, w największym mieście Kazachstanu – Ałma Aty, powstała pierwsza stacja tankowania CNG w tym kraju. Zainstalowany osprzęt pozwoli na tankowanie 240 autobusów zasilanych tym paliwem. Miejscowa firma komunikacyjna ogłosiła już przetarg na dostawę 200 12-metrowych autobusów komunikacji miejskiej zasilanych sprężonym gazem ziemnym.

Pierwsza stacja CNG w Kazachstanie

Stacja powstała na terenie zajedni miejscowego operatora komunikacyjnego AlmatyElektrotrans. Obsługę i dostawy paliwa zapewni konsorcjum firm KazTransGas i BG Kazachstan. Stacja będzie miała minimalną wydajność 1200 Nm3/h, z maksymalną możliwością tankowania 2400 Nm3/h.

Zakup 200 niskowejściowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym

Municipal Transport Company AlmatyElektrotrans otrzymał pożyczkę z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i zamierza zakupić 200. autobusów niskowejściowych o długości 12-metrów, zasilanych CNG. Nowy tabor to część projektu pn. „Almaty Bus Project”. Data otwarcia ofert: 1 września 2010 r. Minimalne kryteria doświadczenia to m.in. wykazanie łącznych przychodów ze sprzedaży nowych autobusów CNG w ciągu ostatnich trzech lat na poziomie 100 milionów EUR, w tym 30 mln EUR w ostatnim roku. Dodatkowo producent musi udokumentować, że wyprodukował co najmniej 600 nowych autobusów CNG w ciągu ostatnich trzech lat, w tym co najmniej 200 egzemplarzy podobnych do zaoferowanego modelu. Jednocześnie firma AlmatyElektrotrans ogłosił przetarg na modernizację 10 linii trolejbusowych. 

Źródło:
  • ngvglobal.com, infobus.pl