Supertest Ekonomii – CNG walczy o zwycięstwo

W dniu 26 czerwca 2010 roku zostanie rozegrana już VII edycja Supertestu Ekonomii. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich ma na celu pokazanie najoszczędniejszych pojazdów poruszających się po polskich drogach. W tegorocznej edycji będzie miała miejsce ofensywa pojazdów na CNG. Udział wezmą pojazdy z fabryczną instalacją – Fiat Multipla Bi-Power, Opel Zafira A czy VW Touran 2.0 EcoFuel. Trasa Supertestu została wyznaczona z Warszawy do Poznania.

Lista pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym jest wyjątkowo szeroka i obejmie:

– Fiat Multipla BiPower – cng.auto.pl
– Opel Astra B Caravan 1.6 CNG – cng.auto.pl
– Opel Zafira A 1.6 CNG – cng.auto.pl
– VW Touran 2.0 EcoFuel – cng.auto.pl
– VW Caddy Furgon EcoFuel 2.0 CNG – VW Poznań Krotoski-Cichy & cng.auto.pl
– Iveco EcoDaily – Iveco Polska
– Tedom C12G (autobus) 

Pojazdy zasilane CNG pojadą nieco inną trasą, niż w przypadku samochodów zasilanych konwencjonalnymi paliwami, czyli od stacji Statoil w Warszawie do stacji Statoil w Poznaniu. W przypadku gazu ziemnego będzie to trasa między stacją CNG w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego a stacją CNG w Poznaniu przy ul. Głogowskiej, która wyniesie ok 317 kilometrów.

Dotychczas, w klasyfikacji generalnej triumfowały: Toyota Yaris 1.4D, Fiat Panda 1.3 Multijet, Peugeot 107 1.4 HDi, Toyota Prius, Skoda Fabia II 1.4 TDi i VW Passat 2.0 BlueMotion, zużywając od 2,77 do 3,20 l paliwa na 100 km.

Przebieg imprezy będzie można na żywo śledzić w internecie, dzięki specjalnym nadajnikom GPS zamontowanym w pojazdach.

Nad prawidłowym przebiegiem imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich czuwać będą sędziowie Automobilklubu Stołecznego MAK. Statoil Polska ugości kierowców oraz zapewni paliwo dla pojazdów.

Mamy nadzieję, że w trakcie Supertestu CNG oprócz niewątpliwej przewagi ekologicznej dowiedzie również swojej wyższości ekonomicznej nad paliwami pochodzenia naftowego. Na ostateczne rozstrzygnięcie będziemy musieli jednak poczekać do ostatenij soboty czerwca.

Przebieg zmagań można śledzić na żywo dzięki technologi GPS na stronie: Przebieg zmagań można śledzić na żywo dzięki technologi GPS na stronie: supertest.monitoring.pl

Dalsze informacje na temat testu będziemy podawać na bieżąco.