Ogólnpolski Kongresie Regionów – promocja CNG

Fot. Stanowisko PGNiG wraz z pojazdami CNG

W dniach 19-21 maja 2010 roku w Świdnicy odbył się Ogólnopolski Kongres Regionów. Jest to spotkanie samorządowców z przedsiębiorcami. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem  „Samorząd – Inwestycje – Rozwój” wspólnie z partnerami wzięło aktywny udział w tej imprezie. Przez dwa dni na rynku w Świdnicy na stoisku wystawienniczym prezentowano ofertę następujących  Portal cng.auto.pl , Iveco, Mercedes-Benz i Tedom.

Na wystawie można było zobaczyć pojazdy z fabryczną instalacją CNG – Iveco EcoDaily, Mercedesa B170 NGT, autobus miejski Tedom oraz Merecedesa Econica z zabudową typu śmieciarka.

pgnig cng

Fot. Autobus Tedom C12G na wystawie statycznej

Prezentowane pojazdy cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gości, którzy odwiedzali stoisko. Samochody były bliżej przedstawiane przez przedstawicieli producentów, którzy potrafili w przystępny sposób przekazać zalety wykorzystania w samochodzie gazu ziemnego jako ekologicznego i oszczędnego paliwa.

Panel dyskusyjny ‘Błękitne paliwo’

pgnig cng

Fot. Panel dyskusyjny ‚Błękitne paliwo’

20 maja o godzinie 12:30 został zorganizowany panel dyskusyjny „Błękitne Paliwo”, którego celem była promocja CNG jako paliwa do pojazdów. Na wstępie dr inż. Wojciech Walkowiak z Politechniki Wrocławskiej przedstawił krótki rys historyczny CNG oraz przybliżył systematykę pojęć związanych z gazem ziemnym, takich jak CNG czy NGV. 

PKM Gdynia

Następnie miała miejsce prezentacja wdrożenia CNG w pojazdach komunikacji miejskiej na przykładzie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Kazimierz Gałkiewicz, prezes PKM Gdynia, opowiadał o początkach zainteresowania CNG przez przedsiębiorstwo, o zbieraniu doświadczeń  innych firm komunikacyjnych z Europy Zachodniej w zakresie gazu ziemnego, testowaniu dostępnego taboru na CNG oraz samym zakupie i eksploatacji autobusów MAN CNG. Pan Gałkiewicz poinformował również o bieżącym etapie budowy stacji CNG w Gdynii oraz o perspektywie jej oddania do użytku publicznego już 2 czerwca tego roku.

MPK Wałbrzych

Kolejnym operatorem komunikacji miejskiej prezentującym wdrażanie CNG w polskich warunkach było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Wałbrzycha. Andrzej Welc, Z-ca Dyrektora ds. Technicznych firmy, poinformował, że  obecnie w swoim taborze posiadają 92 pojazdy, z czego 33 są zasilane CNG. Przekazał również informację o staraniach w pozyskaniu dofinansowania na zakup kolejnych 7 autobusów zasilanych gazem ziemnym.  Zajezdnia w Wałbrzychu posiada 26 stanowisk wolnego tankowania (wyłącznie dla autobusów MPK) oraz 2 stanowiska szybkiego tankowania, dostępne całodobowo dla użytku publicznego.

pgnig cng

Fot. Dystrybutor wolnego tankowania w Wałbrzychu

pgnig cng

Fot. Dystrybutor szybkiego tankowania w Wałbrzychu

Następnie walory swoich produktów przedstawili producenci pojazdów – Mercedes-Benz i Iveco.

Jako pierwszy zabrał głos Artur Domański, przedstawiciel Mercedes-Benz Polska. Zaprezentował pojazdy Mercedesa z trzech różnych segmentów rynku:
– osobową klasę B170 NGT;

– dostawczego Sprintera NGT;
– małą ciężarówkę Econic NGT, przygotowaną do wielofunkcyjnej zabudowy.

Drugim z prelegentów był przedstawiciel Iveco Poland. W swojej prezentacji kład duży nacisk na aspekty ekologiczne oraz niską emisję hałasu. Zaprezentował szeroką ofertę pojazdów użytkowych Iveco:
– dostawcze EcoDaily Natural Power;
– ciężarowe Eurocargo i Stralis CNG;
– autobusy Irisbus Citelis CNG.

Debata – CNG a sprawa Polska

Spotkanie zostało zakończone żywą dyskusją na temat szans i przeszkód  w rozwoju rynku CNG w Polsce. Poruszono m.in. wątki dowolnej interpretacji regulacji prawnych odnośnie CNG oraz szansach na wdrożenie gazu ziemnego jako paliwa do obsługi Euro 2012. Jako przedstawiciel CNG Forum poruszyłem temat awaryjności stacji w Polsce, gdzie na dzień przed datą panelu z 31 stacji na terenie Polski aż 5 było nieczynnych ze względu na awarie.

Jednym z najważniejszych punktów panelu CNG na tegorocznym Kongresie Regionów było oświadczenie zebranych osób o chęci utworzenia koalicji na rzecz wdrażania tego paliwa w Polsce. Zainteresowanie wyrazili m.in. przedstawiciele firm Iveco oraz Mercedes-Benz. Mam nadzieję, że będzie to pierwszy krok na drodze do utworzenia wspólnego ośrodka współpracy skutecznie tworzącego rynek CNG, tak jak ma to miejsce w innych krajach Europy.

pgnig cng

Fot. Stanowisko PGNiG

Dziękuję wszystkim za wspólne zorganizowanie panelu CNG na tegorocznym Kongresie Regionów. Jednocześnie żywię nadzieję, że na kolejnej edycji będzie nam dane zobaczyć się ponowie w znacznie szerszym gronie, szczególnie ze strony branży motoryzacyjnej.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Kongresu Regionów tutaj