Autobus Mercedes-Benz Citaro NGT

Mercedes-Benz Citaro NGT

Ciche, ekonomiczne i kompaktowe Autobusy Mercedes-Benz Citaro NGT zasilane gazem ziemnym CNG

Komunalna spółka transportowa EMT Madrid zamówiła dostawę 82 autobusów Mercedes-Benz na gaz ziemny.

W Madrycie przewoźnicy juz od dawna wykorzystują gaz ziemny jako alternatywny napęd w swoich autobusach. Jak dotąd, użytkowanie pojazdów na gaz ziemny w Hiszpani pozwoliło na obinżenie emisji spalin o 80%.

Nowy Citaro NGT z silnikiem na gaz ziemny wyznacza standardy dla ochrony środowiska. Jest on zatwierdzony bez ograniczeń dla wykorzystania gazu ziemnego zgodnie z DIN 51624. Zamówiono czterdziesci dwa 18-metrowych przegubowców oraz czterdzieści autobusów 12-metrowych. Niski poziom emisji CO2 i niski poziom hałasu tych autobusów NGT – sprawiają, że nowe Citaro NGT szczególnie nadaje się do służby w ruchliwych miastach wewnętrznych jak i mieszkalnych obszarów lub dzielnic w starym mieście, z dużą liczbą turystów. W Madrycie, nowe autobusy na gaz ziemny Mercedes-Benz będą pracować w mieście, w tym na jednej z głównych ulic Madrytu, Paseo de la Castellana, która znajduje się w centrum stolicy Hiszpanii.

Nowy silnik benzynowy M 936 G: podręcznikowy przykład downsizingu.

Sercem nowego Citaro G NGT jest silnik na gaz ziemny Mercedes-Benz M 936. o pojemności skokowej 7,7 litra. Jest to obecnie najbardziej kompaktowy silnik na gaz ziemny w swojej klasie: waży zaledwie 74, silnik jest podręcznikowym przykładem udanego downsizingu.

Silnik na gaz ziemny jest oparty na OM 936 turbodiesel state-of-the-art. Silnik mono-fuel instalowany pionowo, sześciocylindrowy rzędowy działa na sprężony gaz ziemny lub biogaz. Moc 222 kW (302 KM).

Ciche, ekonomiczne i kompaktowe: Napędy na gaz ziemny przyszłością.

W Europie Zachodniej rynek miejskich autobusów wynosi około 10.500 nowych rejestracji rocznie średnio i pozostaje stabilny na tym poziomie. Wysoce wyspecjalizowane w europejskim segmencie miejskich autobusów, pojazdy z napędem na gaz ziemny stanowią obecnie prawie 1000 sztuk rocznie. Mercedes-Benz oczekuje, że liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej w przyszłości.

Mercedes-Benz Citaro NGT