FAQ – Jak zarejestrować samochód na CNG kupiony w Niemczech?

Rejestracja sprowadzonego pojazdu CNG

Legalizacja zbiorników CNG w TDT

„Kupiłam auto z instalacją CNG w Niemczech. Instalacja gazowa została zamontowana w 2005 roku. Auto ma aktualny przegląd instalacji CNG do 2017 roku. Jak zarejestrować sprowadzony samochód CNG w Polsce?”

Otrzymujemy bardzo często podobne pytania od nowych Użytkowników samochodów na paliwo CNG, mówi Andrzej Bagniewski, Niezależny Ekspert Rynku Paliwa CNG.

cng-dzien2--11-2

Przestawiamy krok po kroku sposoby załatwienia rejestracji pojazdu i legalizacji zbiorników CNG, zamontowanych w sprowadzonym pojeździe CNG.

1. Należy uzyskać w TDT, jednostce inspekcyjnej Transportowy Dozór Techniczny, dokument pt.: „Dopuszczenie zbiorników do eksploatacji”.

Lista zakładów jest dostępna na na stronach „TDT” (https://cng.auto.pl/forum/badania-zbiornikow-cng-tdt-dozor-techniczny-t879.html). Praktyczne informacje dotyczące procedury znajdziecie też na naszym forum w dziale „Legalizacja zbiorników w TDT” (https://cng.auto.pl/forum/legalizacja-zbiornikow-w-tdt-f57.html).

Listę zakładów na stronie TDT znajdziecie tu: http://www.tdt.pl/jednostka-inspekcyjna-tdt/zbiorniki-stanowiace-wyposazenie-pojazdow-samochodowych-lpgcnglng/badania-zbiornikow.html

2. Zakładamy, że na zbiornikach znajdują się cechy E i R110. Ponieważ instalacja została zamontowana w 2005 roku i upłynęło 10 lat, należy wykonać dodatkowo tzw. „próbę ciśnieniową”.

3. Należy wykonać tłumaczenie oryginalnych dokumentów samochodu CNG u tłumacza przysięgłego. Z dokumentów i tłumaczenia musi wynikać jasno, że auto ma instalację CNG. Można wykonać równolegle z pkt.1.

4. Należy uzyskać dokument wystawiony przez diagnostę na Stacji Kontroli Pojazdów, stwierdzający stan faktyczny, że ta instalacja CNG wymieniona w dokumentach znajduje się w aucie.

5. Należy uzyskać dokument wystawiony przez diagnostę na Stacji Kontroli Pojazdów potwierdzający dopuszczenie samochodu do ruchu.

6. Należy złożyć Wniosek do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta o wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic naszego pojazdu CNG.
Koniecznie trzeba dopilnować, aby w dowodzie rejestracyjnym było wpisane CNG, a nie LPG lub nic.

Andrzej Bagniewski, Administrator cng.auto.pl Forum

cng-dzien2--37 (1)

Źródło:
Tagi: , , ,